Koronawirus rozprzestrzenił się niemal na całym świecie. Niektóre państwa zamknęły swoje granice i ustanowiły restrykcyjne kontrole. Niemal wszystkie loty międzykrajowe zostały odwołane i nie mamy na to żadnego wpływu. Czy w takim przypadku możemy ubiegać się o zwrot kosztów lub odszkodowanie za podróż, której nie mogliśmy odbyć z powodu epidemii?

Kiedy nie należy się nam odszkodowanie?

Zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem EU 161/04 odszkodowanie nie jest wypłacane w sytuacjach, w których zaistniały tak zwane nadzwyczajne okoliczności. Zaliczana jest do nich także epidemia koronawirusa, która rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany niemal na całym świecie. Dlatego też odwołane przeloty międzynarodowe z powodu wirusa nie są objęte możliwością zwrotów kosztów za bilet lub odszkodowaniem.

Konsekwencje odwołanych lotów

Konsekwencje niezrealizowanych przelotów międzynarodowych najbardziej odczują osoby, które były przygotowane na przesiadkowy lot związany z zaplanowaną podróżą na wakacje. W takim przypadku mogą być zmuszeni zrezygnować z innych podróży oraz dokonanych rezerwacji. W takich sytuacjach – nawet jeżeli linie lotnicze deklarują zwrot kosztów – nie wiadomo, czy taka możliwość będzie przysługiwać za inne niezrealizowane rezerwacje na przykład za noclegi w hotelach, wykupione podróże w danym kraju oraz bilety na różnego rodzaju atrakcje. W tym przypadku musimy kontaktować się bezpośrednio z biurem podróży w celu zmiany rezerwacji lub zwrotów kosztów.

Możliwe rozwiązania

Niektórzy przewoźnicy starają się pomóc pasażerom w tej trudnej sytuacji. Na przykład Polskie Linie Lotnicze LOT umożliwiły elastyczną rezerwację biletów – oznacza to, że można swobodnie zmieniać datę i godzinę przelotu. Inne firmy takie jak Lufthansa, Brussels Airlines, Austrian Airlines również dały możliwość rezerwacji elastycznych, ale tylko dla osób, których lot odbywa się w terminie do końca kwietnia. Natomiast linie Eurowings umożliwiają zmianę terminu biletów nawet na terminy po 30 kwietnia do końca roku 2020. Niektórzy przewoźnicy całkowicie zawiesili przeloty do miejsc najbardziej zarażażonych rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa takich jak Włochy, Chiny czy Izrael.

Warto mieć na uwadze, że odwoływanie lotów nie jest spowodowane błahymi powodami. Decyzje te mają na celu zapewnić pasażerom oraz ludziom niepodróżującym jak największy poziom bezpieczeństwa oraz zniwelowanie niebezpiecznego rozprzestrzeniania się epidemii po świecie. Po uspokojeniu się całej sytuacji, linie lotnicze na pewno będą podejmować decyzje aby jak najskuteczniej zniwelować wszystkie występujące niedogodności dla podróżnych.