W kolizji z samochodem osoba poruszającą się pieszo jest w dużo gorszej pozycji. Takie wypadki nierzadko kończą się urazami ciała, a w skrajnych sytuacjach – nawet śmiercią pieszego. W okolicach „zebry” kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, a po wejściu w życie przepisów z 2021 roku – również ustąpić pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście. Jakie konsekwencje grożą za potrącenie pieszego na pasach?

Kodeks karny a sprawca wypadku

Kierowca, który poprzez naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym spowodował potrącenie, a wskutek niego doprowadził do lekkiego lub średniego uszczerbku na zdrowiu pieszego, może zostać skazany na karę pobawienia wolności do lat 3. Z kolei jeśli w wyniku kolizji na pasach doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub poszkodowana osoba zmarła, to kara może wynosić od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności – zależy to od okoliczności wypadku. Kierowca ukarany zostanie wysokim mandatem, jeśli potrącił osobę na pasach, ale kolizja nie spowodowała żadnego uszczerbku na jej zdrowiu.

Co ważne, Kodeks karny definiuje nie tylko wymiar kary za potrącenie na pasach, lecz także pojęcie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mówimy o nim między innymi wtedy, kiedy pieszy został narażony na kalectwo, utracił wzrok, słuch, zdolność mówienia, stał się niezdolny do pracy lub zachorował na ciężką chorobę (w tym także psychiczną). Warto też wiedzieć, że jeśli szkody na zdrowiu objawią się dopiero po kilku latach od wypadku, to możliwe jest wznowienie postępowania karnego w celu zmiany kwalifikacji czynu.

Jazda pod wpływem alkoholu

W przypadkach, w których kierowca był nietrzeźwy, kary za potrącenie pieszego na pasach są jeszcze bardziej surowe. Jeśli w wyniku kolizji nikt nie poniósł śmierci, osobie prowadzącej pojazd grozi do 4,5 roku więzienia. Karę wynoszącą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności może usłyszeć kierowca, który spowodował uszczerbek na zdrowiu pieszego. Jeśli zaś był to wypadek z ofiarami śmiertelnymi, zakres ten wynosi od 3 do 12 lat. W każdym z tych przypadków kierowca musi się także liczyć z czasowym lub dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów oraz wysokimi sankcjami finansowymi.